عناوین مهمترین خبرها:

 

جلسه هم انديشي برنامه هاي كنترل دخانيات ، يك دهه پس از معاهده جهاني سوم بهمن ماه سال جاري در محل فرهنگستان علوم پزشكي برگزاري شد .

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل جلسه هم انديشي برنامه هاي كنترل دخانيات ، يك دهه پس از معاهده جهاني  با همكاري فرهنگستان علو م پزشكي جمهوري اسلامي ايران ، پ‍ژوهشكده سل و بيماري هاي ريوي ، مركز تحقيقات و پيشگيري و كنترل دخانيات ، جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات  و با حضور دكتر مرندي ، دكتر عزيزي ، دكتر سجادي و جمعي از اعضاي پيوسته و وابسته و همچنين  مركز تحقيقات كنترل دخانيات ، جمعيت مبارزه با دخانيات ،سازمان بهزيستي كشور و بسياري از موسسات وابسته در زمينه دخانيات برگزار شد .

بر اساس اين گزارش دكتر مرندي  رئيس فرهنگستان علوم پزشكي ضمن اشاره به برنامه هاي كشوري ، گذشته ، حال ، آينده تاكيد كرد : مصرف دخانيات در گذشته بيشتر معطوف به سنين بزرگسالي بود اما امروزه درنوجوانان و جوانان  رو به افزايش است و اين امر مشكلات بسياري را ازجمله سقط جنين ، سرطان ريه و بيماري هاي  غير واگير ديگر را به دنبال خواهد داشت .

ايشان با تاكيد بر اينكه مصرف دخانيات هزينه هاي زندگي را نيز به مراتب افزايش و نيروي مولد را نيز كاهش مي دهد گفت : بايد مصرف دخانيات در اماكن عمومي ممنوع و فروش سيگار به افراد زير هجده سال متوقف شود .

دكتر مرندي افزود : كشورها بايد زمين هاي كشاورزي خود را به كشت تنباكو اختصاص ندهند .

وي تصريح كرد : افزايش قيمت دخانيات يكي از عوامل بازدارنده در اين زمينه است و ما بايد برنامه هاي مبارزه با دخانيات را به طور جدي دنبال كنيم.

در ادامه اين جلسه دكتر ندافي رئيس مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اين كه روند مصرف دخانيات از سال 84 افزايش چشمگيري نداشته اما در زنان و بعضي از گروه هاي سني افزايش داشته  وهمچنين مصرف روزانه قليان از سال88 تا 90 به سرعت در حال  افزايش بوده است و  این افزایش در بين بانوان نگران كننده ارزيابي شده است .

سپس دکتر رستمیان افزود : مجلس در سال 85 قوانین جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات را تصویب کرد و ما باید راهکارهای عملیاتی را پیگیری کنیم

ایشان خاطر نشان کرد : بعضی  از تبلیغاتی که در اماکن  عمومی استفاده می شود ممنوعیت قانونی دارد و باید در جهت کاهش مصرف دخانیات تبلیغات مثبت صورت گیرد .

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس تصریح کرد : وزارت بازرگانی نیز باید تائیدیه عرضه سیگار را به بعضی اماکن بدهد و از توزیع دخانیات در  دکه های کنار مدارس ، مکان های آموزشی جلوگیری شود .

دکتر رستمیان به بحث درآمد حاصل از مالیات سیگار اشاره کرد و گفت : باید درآمدهای کسب شده بررسی شود و بعد از مشخص شدن درآمدها وارد مراحل عملیاتی شویم .

وی تصریح کرد : طبق بررسی های صورت گرفته درآمد حاصل از سیگار نزدیک به دو هزار میلیارد است که ما می توانیم بامدیریت صحیح براین درآمدها ، آن را صرف ارتقای سلامت جامعه کنیم .

ایشان ادامه داد : متاسفانه مصرف سیگار در سنین پائین رو به افزایش است و باید خانواده ها ،آموزش و پرورش و دانشگاه ها نیز نقش موثری در کنترل مصرف دخانیات را بر عهده بگیرند و همانطور که ما می توانیم کسانی که باعث آلودگی هوا می شوند را جریمه کنیم .

سپس دکتر محمدرضا مسجدی با اشاره به نظارت مجلس بر هزینه کرد در آمد حاصل از سیگار گفت :باید هزینه ها و درآمد حاصل از سیگار نظارت دقیق صورت گیرد و ما بدانیم که در چه زمینه هایی صرف می شود .

وی گفت : کمیسیون تلفیق مجلس برای اولین بار مالیات در خرده فروشی سیگار را تصویب کرد و امیدواریم این کار راهی باشد به سوی کاهش مصرف سیگار .

دکتر مسجدی افزود : ما باید مهارت های مقابله را به جوانان آموزش دهیم و نیاز به یک برنامه هدفمند داریم .

در ادامه دکتر اکبری گفت : همه ما می دانیم که دخانیات هیچ سودی برای بدن ندارد و باید در گام اول این مسئله را در جامعه نهادینه کرد و استعمال دخانیات تنها نابود کننده جسم و جامعه است .

ایشان به مباحث اقتصادی اشاره کرد و افزود :بحث اقتصادی مهم ترین بحث در دخانیات است و رابطه مستقیم با این امر دارد و باید در این زمینه حرکت سیستماتیک هدفمند صورت گیرد و بحث اقتصادی در کنترل دخانیات نقش بسیار موثری را ایفا می کند

سپس دکتر عبدالهی نیا معاون پژوهشی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ادامه داد : در سال 1362جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات در وزارت کشور به ثبت رسید  و واحدهای مختلفی از جمله پیشگیری ، درمان ، پژوهش و درمان فعالیت های گسترده ای را به صورت پیوسته انجام می دهند و سیاست های کلی مرتبط با دخانیات بررسی می شود و تا کنون بیش از ده هزار نفر از دانش آموزان در سنین مختلف و همچنین مهد کودک ها با عضویت در کارگاه های ویژه و با استفاده از روش های موثر و با توجه به سطح درک گروه های سنی مختلف با مضرات استعمال دخانیات آشنا   و به عنوان سفیر سلامت در خانواده ها مبلغ ترک سیگار می شوند