عناوین مهمترین خبرها:

یازدهمین جلسه مشترک گروه همکاری های بین المللی سلامت فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل یازدهمین جلسه مشترک گروه همکاری های بین المللی سلامت فرهنگستان علوم پزشکی و سازمان های بین المللی تحت عنوان سلامت معنوی با حضور دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ،  دکتر محمد حسین نیکنام قائم گروه همکاری های بین المللی سلامت ، دکتر فرویدون عزیزی رئیس گروه سلامت معنوی ، جمعی از اعضای پیوسته و وابسته و همچنین نمایندگان سازمان جهانی بهداشت ، دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد هجدهم دی ماه سال جاری در محل فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد .

بر اساس این گزارش دکتر مرندی رئیس فرهنگستان و رئیس گروه همکاری های بین المللی سلامت ضمن اشاره به اهمیت بحث سلامت معنوی در بین کشورهای غربی به توصیه سازمان بهداشت جهانی که گفته شده :  شایسته است همه کشورها مساله سلامت معنوی را به روش خود ومطابق با فرهنگ و جنبه های اجتماعی زندگی مردم خود تعریف کنند گفت :  مسائل دینی بخشی از فرهنگ و زندگی اجتماعی در ایران است و نباید در بحث سلامت معنوی دین را نادیده گرفت

دکتر مرندی خاطر نشان کرد : حضور نمایندگان سازمان های بین المللی فرصتی است برای طرح دیدگاه های بین المللی در حوزه سلامت و همچنین فعالیت های گروه علمی سلامت معنوی نشان دهنده عزم فرهنگستان در جهت رسیدن به تعریفی واحد و مشخص و برنامه ریزی در این حوزه است .

در ادامه دکتر محمد حسین نیکنام قائم مقام گروه همکاری های بین المللی سلامت با بیان عدم وجود جنبه های معنوی سلامت در تعریف سازمان جهانی بهداشت گفت : این موضوع در سال های اخیر به طور جدی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است .

قائم مقام گروه همکاری های بین المللی سلامت به بیانات مقام معظم رهبری و نگاه دقیق ایشان در تفکیک دو رویکرد متفاوت به سلامت معنوی اشاره کرد و اذعان داشت : رویکرد نخست استفاده از ابزار معنویت در جهت کنترل و درمان بیماری ها است که هدف تامین سلامت جسمی افراد از طریق معنویت است و رویکرد دوم با هدف تعالی روح انسان صورت گرفته است و بسیار مهم تر می باشد .

در ادامه دکتر فریدون عزیزی رئیس گروه سلامت معنوی  با اشاره به مفهوم سلامت معنوی ومضامین دینی و غیر دینی معنویت به بررسی جایگاه معنویت در اروپا و آمریکا و تفاوت های این دو پرداختند .

رئیس گروه سلامت معنوی  ضمن اشاره به  ابعاد مختلف دین/ معنویت و سلامت روان ، شاخص ها و آمارهای گسترده ای را در این زمینه ارائه نمود .

وی گفت : گرفتن  شرح حال معنوی توسط پزشکان ، بررسی راهکارها و مشکلات و موانع پیش رو و همچنین تاکید بر ضرورت آشنایی پزشکان با مسائل معنوی از مهم ترین ارکان این رکن از سلامت است .

سپس دکتر احمد  محیط عضو ارشد انجمن جهانی روانپزشکی با بیان اینکه زمینه های بسیار وسیعی در جهت تحقیق در معنویات وجود دارد گفت : ما باید راهکارهایی بیابیم تا معنویات باعث کاهش استرس در افراد جامعه شود چراکه استرس علت غیر قابل انکار ،  بخشی از  بیماری های جسمی و روانی است .

در پایان جلسه دکتر صدری زاده ، دکتر سجادی ، دکتر کلانتر معتمدی ،  دکتر احمدی ، دکتر شهر آبادی ، دکتر سیم فروش ، دکتر رضیعی ، دکتر طاهری نخست ، دکتر عباسی به بحث و تبادل نظر در موضوعات مطروحه پرداختند .

شایان ذکر است که مشروح مباحث این نشست به دو زبان فارسی و انگلیسی به چاپ رسیده است .