عناوین مهمترین خبرها:

دکتر سید علیرضا مرندی گفت : ما باید به پزشکان آموزش دهیم تا مادران را به تولد نوزاد با روش طبیعی تشویق کنند و سزارین فقط در مواقع ضروری کاربردی است .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی و نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان ضمن تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه افزایش رشد جمعیت گفت : وظیفه تمامی مسئولان و آحاد مردم است که در این راه قدم بردارند .

وی خاطر نشان کرد : به دو صورت می توانیم به رشد جمعیت برسیم : نخست اینکه شرایطی فراهم شود تا جوانان بتوانند ازدواج کنند و صاحب فرزند شوند ، و در صورت دوم خانواده هایی که صاحب یک فرزند هستند نیز با فراهم نمودن امکانات لازم  بتوانند فرزندان بیشتری داشته باشند .

ایشان افزایش تولد نوزادان با عمل سزارین را تاسف بار خواند و افزود :در این نوع تولد زندگی نوزاد با خطراتی روبه رو است چراکه تلاش پزشکان بر این است که نوزاد را قبل از اینکه خودش متولد شود از رحم مادر خارج می کنند و در این عمل احتمال حاملگی های بعد را دشوار خواهد کرد .

دکتر مرندی ادامه داد : هرچقدر سن ازدواج پائین تر باشد شادکامی زوجین افزایش می یابد و به کمک هم سختی ها را مرتفع می سازند .

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضمن اشاره به پنجره جمعیت گفت : ما در پنجره جمعیتی افراد زیر پانزده سال  و افراد بالای 65 سال را حذف و نیروی مولد بین 15 تا 65 را در نظر می گیریم و امکانات و شرایط را برای این سنین در جهت افزایش جمعیت فراهم می کنیم .

وی اذعان داشت : وظیفه ما پزشکان است که به مادران آموزش های لازم را بدهیم تا زایمان طبیعی را بر عمل سزلرین مقدم بشمارند و در مواقع ضروری و زمانی که سلامت نوزاد در خطر است  از آن استفاده شود.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد : رشد جمعیت کشور ما در گذشته هر هجده سال دو برابر می شد و این مسئله مشکلات فراوانی از جمله نبود امکانات بهداشتی - در مانی ، چند شیفت شدن مدارس و کمبود مواد غذایی را در پی داشت و ما در سال های 64 و 65 با این مسائل رو به رو بودیم و در این شرایط کاهش رشد جمعیت لازم و ضروری بود و به توصیه امام صورت گرفت .

ایشان در پایان به فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله ) اشاره کرد و افزود : ما باید شعارهای اصلاح الگوی مصرف ، اقتصاد مقاومتی و بسیاری از سخنان ایشان را عملی سازیم تا بتوانیم هشیارانه در مسیر درست حرکت کنیم و جامعه را به سوی شکوفایی سوق دهیم .