عناوین مهمترین خبرها:

دوازدهمین جلسه مشترک گروه همکاری های بین المللی سلامت فرهنگستان علوم پزشکی و سازمان های بین المللی تحت عنوان "پوشش همگانی سلامت" با حضور دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، دکتر محمد حسین نیک نام قائم گروه همکاری های بین المللی سلامت، جمعی از اعضای پیوسته و وابسته و همچنین نمایندگان سازمان جهانی بهداشت، هماهنگ كننده مقيم سازمان ملل، نمایندگان دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت، نماينده صندوق کودکان  سازمان ملل، نماينده صندوق جمعيت ملل متحد و نماینده کشوري برنامه مشترک سازمان ملل در زمينه ايدز، بیست و سوم بهمن ماه سال جاری در محل فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد .

بر اساس این گزارش ابتدا دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان و رئیس گروه همکاری های بین المللی سلامت در صحبت های مقدماتی خود با اشاره به حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن ابراز امیدواری کردند که این حضور بتواند نتایج مثبتی را در عرصه ی جهانی برای جمهوری اسلامی ایران به همراه داشته باشد.

در ادامه دکتر محمد حسین نیکنام قائم مقام گروه همکاری های بین المللی سلامت نیز ضمن اشاره به حضور پررنگ مردم در راهپیمایی بیست و دوم بهمن؛ این امر را نشانه ی پشتیبانی همه جانبه ی مردم از انقلاب اسلامی ایران دانست.

سپس قائم مقام گروه همکاری های بین المللی سلامت ضمن اشاره به محور های اصلی برنامه های سازمان جهانی بهداشت به تشریح رویکردها و برنامه های این سازمان در حوزه "پوشش همگانی سلامت" در سالهای 2014 و 2015 پرداخت. وی ابراز داشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی بر اساس دستاورد هایشان در حوزه سلامت به 3 گروه تقسیم شده اند و هر یک از این سه گروه روند متفاوتی را در تغییر هزینه های پرداخت از جیب نشان داده است. بر اساس این اطلاعات بار هزینه های درمان که از جیب پرداخت می شود موجب شده است که سالانه 16.5 میلیون نفر با مشکلات مالی شدید روبرو شوند و حدود 7.5 میلیون نفر به فقر دچار گردند.

سپس آقای گری لوئیس، هماهنگ كننده مقيم سازمان ملل، به نمایندگی از سایر نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل متحد، سی و پنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تبریک گفت و حضور مردم را نشانه وفاداری آنها به انقلاب دانست. 

سپس نماینده دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت ضمن بررسی نمونه هایی از تجربیات برخی از کشور های شرق آسیا؛ به ارائه ی گزارشی در مورد وضعیت پوشش همگانی سلامت در جهان پرداخت.  

آقای ادواردو بنزون اظهار داشت: حمایت مالی، نوع خدمات عرضه شده و طیف جمعیت تحت پوشش؛ سه محور اصلی مکانیزم پوشش همگانی سلامت هستند و سپس به جزئیات و روند تغییرات در هر یک از این سه محور در کشورهای مختلف پرداخت.

در ادامه آقای دکتر کامبیز منظم مطالبی را در مورد وضعیت پوشش همگانی سلامت در ایران و جهان ارائه نمود.

مشاور سیاستگذاری سلامت وزارت بهداشت ضمن اشاره به پوشش 97 درصدی واکسیناسیون به عنوان یکی از نقاط قوت حوزه سلامت، سهم 52 تا 56 درصدی هزینه های پرداخت شده از جیب را به عنوان یکی از مشکلات پیش روی نظام سلامت کشور عنوان نمود.

در پایان جلسه دکتر صدری زاده ، دکتر سجادی ، دکتر محمد رضا کلانتر معتمدی ، دکتر سیم فروش ، دکتر ادواردو بنزون (EMRO)، دکتر شهرآبادی، دکتر اولیایی منش و دکتر ملک افضلیبه بحث و تبادل نظر در موضوعات مطروحه پرداختند .

شایان ذکر است که مشروح مباحث این نشست به دو زبان فارسی و انگلیسی در دست چاپ می باشد.