عناوین مهمترین خبرها:

 

نخستین کارگاه  آشنایی با مفاهیم آینده پژوهی و آینده نگاری در سلامت برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل نخستین کارگاه آشنایی با مفاهیم آینده پژوهی و آینده نگاری سلامت با حضور دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ، دکتر فریدون عزیزی معاون علمی ، دکتر مصطفی قانعی رئیس گروه آینده نگاری ، نظریه پردازی و رصد کلان سلامت و جمعی از اعضای این گروه پانزدهم اسفند ماه سال جاری در محل مجمع عمومی فرهنگستان برگزار شد .

بر اساس این گزارش ابتدا دکتر مرندی ضمن بیان اهداف این کارگاه گفت : ما باید به این اصل توجه کنیم که آینده از فردا شروع خواهد شد و قدم هایی که در حوزه سلامت بر می داریم باید  در جهت ارتقاء سلامت در آینده ای نزدیک باشد .

وی افزود : این کارگاه باید چگونگی اجرایی شدن اهداف آینده نگاری در سلامت را تبیین سازد .

در ادامه دکتر فریدون عزیزی معاون علمی فرهنگستان با تاکید بر آینده نگاری در حوزه سلامت گفت : علم محور توسعه حقیقی کشور است .

در نقشه جامع علمی کشور در حوزه سلامت ، ارتقای هنجارها و فرهنگ عمومی پررنگ تر از مابقی است و در آینده نگاری ، رصد کلان سلامت باید به عنوان مبانی کشور در نظر گرفته شود .

وی خاطر نشان کرد : سلامت مطلوب دستیابی به جایگاه اول در همه ابعاد است و وظیفه ما این است که در جهت تحقق اهداف نقشه جامع علمی کشور تلاش کنیم .

دکتر عزیزی افزود : یکی از چالش های مهم در سلامت پاسخگویی اجتماعی سلامت در همه ابعاد است .

سپس دکتر مصطفی قانعی عضو پیوسته  و رئیس  گروه آینده نگاری ، نظریه پردازی و رصد کلان سلامت  ادامه داد : طبق اساسنامه فرهنگستان تمامی گروه های علمی باید با مفاهیم آینده پژوهی و آینده نگاری در سلامت آشنا شوند و جز وظایف فرهنگستان که اتاق فکر سلامت کشور است می باشد .

در ادامه دکتر شهرام یزدانی رئیس دانشکده آموزش علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در خصوص آشنایی با مبانی نظریه پردازی آینده پژوهی وآینده نگاری و همچنین جایگاه نظریه پردازی در سلامت گفت : در حوزه  توسعه دانش ما پیشرفت های خوبی داشتیم .

در این جلسه دکتر علی اکبر حق دوست عضو پیوسته فرهنگستان در خصوص شناخت مولفه های کلیدی در آینده نگاری حوزه سلامت مبتنی بر نظریه پردازی جهت رصد سلامت در کشور گفت : رصد سلامت کشور در کلیه ابعاد از وظایف فرهنگستان علوم پزشکی است و ما اگر بخواهیم سلامت را ارتقاء دهیم باید تمامی ابعاد را در نظر بگیریم .

سپس دکتر امیر حسین تکیان مشاور علمی معاونت علمی فرهنگستان افزود : هدف از برگزاری این کارگاه مروری بر مبانی تئوریک نظریه پردازی ، رصد سلامت و تمرکز بر آینده نگاری است و امیدواریم این حرکتی باشد در جهت ارتقای سلامت کشور .

گفتنی است در این جلسه دکتر سید جمال الدین سجادی ، دکتر بیژن صدری زاده ، دکتر محمد حسین ملک افضلی و جمعی از اعضای پیوسته و وابسته فرهنگستان نیز حضور داشتند .

جستجو

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

به-مناسبت-اتمام-خدمات-رسانی-موفق-بخش-سلامت-کشور-در-اربعین-98سپید جامگان مسیر بهشت خدا قوت   دکتر محمدرضا...
ناخوشی-های-روانی-قرابت-و-نزدیکی-با-پدیده-اعتیاد-دارند   گفتگو با دكتر محمد باقر صابری زفرقندی،  عضو گروه...

ورود به سایت