عناوین مهمترین خبرها:

قائم مقام ریاست دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی گفت: امروز مهندسی جدیدی در حوزه علوم پزشکی در دانشگاه آزاد شروع شده است.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی و امور بین الملل فرهنگستان، باقر لاریجانی عضو پیوسته فرهنگستان در دومین نشست دست‌اندرکاران حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مهندسی جدیدی در حوزه علوم پزشکی در دانشگاه آزاد شروع شده است، دانشگاه آزاد واقعیتی است که پاک کردنی نیست امروز ما با یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب مواجه هستیم.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی از نظر تعداد دانشجو 60 درصد آموزش عالی و 40 درصد آموزش پزشکی را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: ما 86 واحد در کشور داریم که طی آن یک تا 10 رشته پزشکی با حدود 1700 عضو هیأت علمی، 51 رشته دانشگاهی، 11 بیمارستان فعال و 19 بیمارستان در دست ساخت را تحت پوشش دارند.

قائم مقام ریاست دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی تصریح کرد: در تعاملات با وزارت بهداشت اگر به همین شکل عمل کنیم موفق خواهیم بود. در جلسه اول به بررسی مشکلات موجود پرداختیم نکات کلیدی این است که گسترش کمی و کیفی را هدفمند و در چارچوب آمایش سرزمینی مورد بررسی قرار دهیم. عملیاتی بودن و تبدیل توسعه علمی به گفتمان رایج جزو اهداف ما است.

وی ادامه داد: این نقشه حاوی سیاست‌ها و راهبردهای کلان است و امیدواریم بتوانیم اقدامات روشنی را طراحی کنیم.

لاریجانی افزود: باید تصمیم‌گیری را مبتنی بر تحقیق کنیم، ما باید مبتنی بر آینده شغلی افراد برنامه‌ریزی کنیم و عرصه‌های بین‌المللی را رصد کنیم.

قائم مقام ریاست دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی اظهار داشت: دانشگاه آزاد اگر می‌خواهد موفق باشد باید نیروی انسانی‌اش را ارتقا دهد همچنین باید حیطه‌های نوین را نیز رصد کنیم. نظام آموزشی را مبتنی بر تحقیق کنیم و در گسترش تحصیلات تکمیلی قدم برداریم.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی از نظر کیو اس رتبه چهارم را دارد.

عضو پیوسته فرهنگستان افزود: گاهی برای تثبیت یک رشته 12 سال زمان لازم است الان مدت کوتاه شده و به 2 سال کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: هم اکنون 70 رشته را در کشور داریم، در حوزه آموزش منابع انسانی را باید تقویت کنیم و تلاش کنیم زیرساخت‌هایی برای کسب درآمد داشته باشیم.

دکتر لاریجانی گفت: در چرخه پژوهش باید از ایده تا محصول را مدنظر داشته و همچنین باید به مقالات در این حوزه توجه بیشتری کنیم.

درصددیم خدمات درمانی پیشرفته را داشته باشیم و اورژانس‌های بیمارستان‌ها را ارتقا دهیم همچنین می‌خواهیم هیچ اورژانس بیمارستانی ما بدون متخصص نباشد و در ایام عید و طول سال 24 ساعته در خدمت مردم باشد.

وی ادامه داد: باید به استانداردسازی مراکز خدماتی توجه کنیم، توجه به اخلاق پزشکی امری است که موجب ارتقای کیفیت می‌شود.

تلاش ما این است که در خدمت دوستان باشیم و اقدامات اجرایی را با همفکری هم برای سال آتی و سالهای آتی طراحی کنیم.

وی افزود: شورای آموزشی و پژوهشی حقوق پزشکی سامان پیدا کرده و این تعاملات ما را با سازمان‌های بیرونی تسهیل کرده است.

لاریجانی ادامه داد: وزیر بهداشت به مدیران و معاونین خود دستور داده تا با دانشگاه آزاد تعامل کنند همچنین برای تحصیلات تکمیلی قراردادی با وزارت بهداشت بسته‌ایم و قراردادی نیز با سازمان تأمین اجتماعی داریم تا در بیمارستان میلاد آموزش فوق‌تخصصی را راه‌اندازی کنیم.

وی اظهار داشت: در حوزه پژوهش جناب ملک‌زاده پذیرفت که در دانشگاه آزاد مراکز تحقیقاتی را راه‌اندازی کنیم.

قائم مقام ریاست دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی اذعان داشت: از 500 مرکز تحقیقاتی که وجود دارد هیچ رشته تحقیقاتی هم اکنون در دانشگاه آزاد نداریم و باید در این زمینه تلاش کنیم ما در هیأت علمی عقب هستیم، برای دانشگاه‌ها افتخارآمیز است که استادان تمام وقت داشته باشند هم اکنون ما پروفسور سمیعی را به عنوان استاد وابسته جذب کرده‌ایم و امروز افتخار می‌کنیم که ایرج فاضل، محمود طباطبایی و ملک‌زاده را نیز به عنوان استاد وابسته داریم.

وی ادامه داد: تمام بیمارستان‌های تراز اول تهران دارند با ما قرارداد می‌بندند همچنین ارتباطات بین‌المللی‌مان را نیز پیش می‌بریم و برای بین‌المللی کردن دانشگاه آزاد درصددیم دانشگاه آزاد مجازی در اروپا را تأسیس کنیم.

لاریجانی ادامه داد: بیمارستان فرهیختگان زمینه‌ای خواهد بود که خدمات تخصصی و فوق تخصصی را دنبال خواهد کرد.

قائم مقام ریاست دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی گفت: ما باید 500 عضو هیأت علمی آموزشی و 250 عضو هیأت علمی پژوهشی را وابسته کنیم.

وی تصریح کرد: مصوبه‌ای در دانشگاه داریم که بر اساس آن تمام نخبگان پزشکی کشور را می‌پذیریم ما آماده‌ایم رتبه‌های اول تا سوم رشته‌های پزشکی را جذب کنیم. درصددیم در هر استان یک مرکز تحقیقاتی ایجاد کنیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: برای انتشار 10 مجله علمی با یک ناشر خارجی قرارداد بسته‌ایم همچنین در حوزه خدمات، زنجیره‌ بیمارستانی را سامان می‌دهیم.