عناوین مهمترین خبرها:

کتاب جامع اورولوژی ایران که حاصل کار 116 پزشک و متخصص است در قطب اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تدوین و به عنوان مستندی از اورولوژی بومی ایرانی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی وامور بین الملل فرهنگستان،کتاب جامع اورولوژی ایران با حضور ضیایی معاون آموزشی وزارت بهداشت، پیوندی رئیس دانشگاه ، زالی رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، رئیس شورای شهر تهران و جمعی از مسئولان و تهیه کنندگان این کتاب در بیمارستان شهید لبافی نژاد برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پروفسور علیرضا یلدا ستاد پیشکسوت پزشکی با اشاره به ارزش‌ این کتاب که حاصل کار 116 پزشک و متخصص است، نوشتن و مستندسازی را یکی از کارهای مهم و دشوار دانست.

وی با اشاره به مسایل مالی بعنوان یکی از مشکلات نوشتن افزود:  با توجه به وضعیت بازار نشر و تیراژ پایین کتاب ها، معمولا نویسندگان بعد از انتشار یک کتاب از نگارش کتب دیگر صرف نظر می کنند که این موضوع باعث تاسف است زیرا دیگر مجالی برای انتقال دانش و تجربیات افراد از طریق انتشار کتاب وجود نخواهد داشت.

در ادامه مراسم احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران با اشاره به تاریخجه نشر کتب پزشکی در ایران گفت: انتشار نخستین کتاب پزشکی تالیفی در ایران به سال 1854میلادی و 1270 هجری شمسی برمی گردد .

وی افزود: در نخستین کتاب پزشکی ایران که به حوزه  چشم پزشکی مربوط بوده است پزشکان طب کهن، پزشکان خارجی و پزشکان ایرانی فارغ التحصیل از دانشگاه های خارجی همکاری داشتند و در نهایت این کتاب در مطبعه  دارالفنون به انتشار رسید و امروز با همکاری پزشکان و متخصصان کشور این تجربه توسط نشر تیمورزاده دوباره تکرار شده است.

در ادامه مراسم علی اصغر پیوندی رئیس دانشگاه و عضو پیوسته فرهنگستان ضمن بیان سخنانی از این که تالیف کتاب مرجع اورولوژی ایران در قطب اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی میسر شده است ابراز خوشحالی کرد.

رئیس دانشگاه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم سعید مالک ملقب به لقمان الملک پدر علم اورولوژی در ایران اظهار داشت: این کتاب از چند منظر دارای ارزش و مهم است؛ اول اینکه براساس مستندات و مدارک بیماران ایرانی نوشته شده و به عبارتی مستندی از اورولوژی بومی ایرانی  است.

وی افزود: ثانیا این کتاب ارزشمند به عنوان مرجع درسی برای دانشجویان  و دستیاران ارولوژی قرار گرفته است و دیگر این که  تالیف کتاب مذکور توسط اساتید پیشکسوت و فرهیخته دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و دیگر دانشگاهها صورت پذیرفته است که شایسته تقدیر است.

پیوندی در ادامه سخنان خود همگرایی متخصصان گرایش های مختلف پزشکی در نگارش این کتاب جامع را از دیگر نکات قابل توجه و مهم این اثر علمی ارزشمند دانست.

وی همچنین انتشار این کتاب توسط نشر تیمورزاده به عنوان یک نشر خصوصی ،در روزگاری که شاید انتشار چنین کتبی توجیه اقتصادی نداشته باشد، را شایسته تقدیر دانست.

درادامه مراسم علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور و عضو پیوسته فرهنگستان انتشار این کتاب را به فال نیک گرفت و اظهار داشت: این مراسم رونمایی پیام های متعددی از این حرکت ارزشمند علمی را صادر می کند و این کتاب می تواند یک نماد ملی باشد.

وی نشر تیمورزاده را خط شکن نشر پزشکی در کشور برشمرد و با اشاره به جایگاه علمی و تخصصی قطب اورولوژی ایران گفت: مرکزی همچون قطب ارولوژی ایران، باید علاوه بر فعالیت های معمول، به ترویج علم و دانش نیز بپردازد و خوشبختانه انتشار این کتاب نیز در این راستا محقق شده است.

زالی در وصف ویژگی های این کتاب خاطرنشان کرد: مطالب این کتاب مبتنی بر مراجع علمی است و از آنجایی که علوم پزشکی در زمان ما به سرعت در حال تغییر و تحول است، این کتاب نیز طراوت و تازگی زیادی دارد و شامل اطلاعات به روز اورولوژی است. همچنین بسیاری از مطالب منتشر شده در این کتاب، قبلا در نشریات معتبر پزشکی جهان منتشر شده که این مساله مبین اعتبار این کتاب است.

در بخش پایانی این مراسم  فرهاد تیمورزاده مدیر انتشارات تیمورزاده به کمک مستندی تصویری مراحل تولید و چاپ کتاب مرجع اورولوژی ایران را برای حضار تشریح کرد. همچنین در بخش دیگری از این مراسم، نحوه کارکرد نرم افزار جانبی این کتاب که در واقع یک اپلیکیشن شبیه ساز است برای حاضران توضیح داده شد.

لازم به ذکر است ویراست دوم دوره دو‌جلدی «کتاب جامع اورولوژی ایران» به قلم دکتر ناصر سیم‌فروش،عضو پیوسته فرهنگستان، اکبر نورعلیزاده و دکتر محمدحسین سلطانی، در یک هزار و ششصد صفحه توسط نشر تیمورزاده منتشر شده است . این کتاب مباحثی همچون اروگرافی، سیستویوروگرافی، پزشکی هسته‌ای، عفونت‌های غیر‌اختصاصی ادراری و بیماری‌های مقاربتی را در بر دارد.