عناوین مهمترین خبرها:

چهاردهمین جلسه مشترک گروه همکاری های بین المللی سلامت فرهنگستان علوم پزشکی و سازمان های بین المللی تحت عنوان "سالمندان و مسائل سلامت مرتبط با آن" با حضور دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، دکتر محمد حسین نیک نام قائم مقام گروه همکاری های بین المللی سلامت، جمعی از اعضای پیوسته و وابسته و همچنین نمایندگان سازمان جهانی بهداشت،نماينده کميسارياي عالي پناهندگان ملل متحد، نماينده صندوق جمعيت ملل متحد و نماینده کشوري برنامه مشترک سازمان ملل در زمينه ايدز، بیستم فروردین سال 93 در محل فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد .

بر اساس این گزارش در ابتدا دکتر سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان و رئیس گروه همکاری های بین المللی سلامت با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی حوزه ی سلامت از سوی مقام معظم رهبری و نیز اختصاص بودجه ویژه به بخش سلامت ابراز داشت که بحث و گفتگو گروه های مختلف فرهنگستان در این زمینه می تواند به دولت و مجلس در اجرای این سیاست ها کمک نماید.

در ادامه دکتر محمد حسین نیک نام قائم مقام گروه همکاری های بین المللی سلامت ضمن اشاره به نهایی شدن برنامه همکاری های گروه و سازمانهای بین المللی در سال 1393، به تشریح برخی از محور های سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری پرداخت. وی تمرکز بر روی پیشگیری به جای درمان و ارتقاء کیفیت خدمات نظام سلامت را از محورهای اساسی این سیاست ها قلمداد نمود.

قائم مقام گروه همکاری های بین المللی سلامت در ادامه به اشاعه ی سبک زندگی اسلامی که موجب ارتقاء سلامت روان در جامعه می شود پرداخت و ابراز داشت طبق سیاست های مذکور، دسترسی به خدمات سلامت باید به گونه ای گسترش یابد که افراد غیر از نگرانی در مورد بیماری خود هیچ گونه نگرانی دیگری نداشته باشند.

دکتر محمدحسین نیکنام در ادامه با شاره به موضوع جلسه، سالمندی را مساله ای جهانی و در ارتباط با توسعه اقتصادی-اجتماعی کشورها و نیز پدیده هایی همچون شهرنشینی، تحولات تکنولوژیک و جهانی شدن توصیف نمود. وی بیماری های غیرواگیر را مهمترین چالش سلامت افراد سالمند دانست.

سپس نماينده صندوق جمعيت سازمان ملل متحد با اشاره به گزارش تحلیل وضعیت سالمندی در ایران به ارائه اطلاعات و آمار بین المللی موجود در این زمینه پرداخت. آقای هولکی اوز ابراز داشت، طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت هنگامی که  8% جمعیت یک کشور، بیش از 60 سال سن داشته باشند می توان گفت که این کشور گذار به سوی سالمندی را آغاز نموده است.

سپس آقای دکتر مجید کوششی سخنرانی خود را تحت عنوان "پیر شدن جمعیت در ایران، مسائل نوظهور و چالش های پیش رو" ارائه داد. مرگ و میر و امید به زندگی، توزیع مکانی سالمندان، اندازه جمعیت، ترکیب های جمعیتی، ویژگی های خاص اجتماعی، حمایت های خانوادگی-اجتماعی و عملکرد سازمانها در رابطه با سالمندان از محورهای اصلی بحث تحلیلی دکتر کوششی در این رابطه بود.

در ادامه خانم دکتر پریسا طاهری، رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، به برنامه های وزارت بهداشت در زمینه سالمندان پرداخت. وی در میان اقدامات صورت گرفته به بررسی های انجام شده در خصوص سبک زندگی سالمندان و نیز تهیه اسناد ملی سلامت سالمندان اشاره کرد. 

سپس آقای دکتر اردشیر خسروی، مدير گروه اطلاعات و آمار شبكه وزارت بهداشت به بررسی و تحلیل بار اصلی بیماری های مرتبط با سالمندان در کشور و اقدامات صورت گرفته در این زمینه پرداخت. وی غیر از بیماری های قلبی عروقی، افزایش بار دیابت و نیز آلزایمر را به عنوان نگرانی های اصلی در حوزه سلامت سالمندان برشمرد. 

پس از آن خانم دکتر سیما ساجدی نژاد به نمایندگی از سازمان جهانی بهداشت، به بیان برنامه های این سازمان در رابطه با سالمندان پرداخت و اعمال تغییراتی در نظام سلامت از جمله اختصاص بودجه کافی به بخش سالمندان و نیز افزایش نیروی متخصص مراقبت از افراد سالمند را ضروری دانست. وی همچنین به لزوم دخالت جامعه شناسان در مسائل مربوط به شکافهای بین نسلی، مساله ی تفاوت های جنسیتی، ارائه خدمات مراقبتی بلند مدت، مراقبت از سالمندان توسط خانواده ها و مشکل کمبود مهارت و تخصص لازم در زمینه مراقبت از سالمندان اشاره کرد.

شایان ذکر است که مشروح مباحث این نشست به دو زبان فارسی و انگلیسی در دست چاپ می باشد.

جستجو

پیوندها

 

 

 

گزارش و گفتگو

به-مناسبت-اتمام-خدمات-رسانی-موفق-بخش-سلامت-کشور-در-اربعین-98سپید جامگان مسیر بهشت خدا قوت   دکتر محمدرضا...
ناخوشی-های-روانی-قرابت-و-نزدیکی-با-پدیده-اعتیاد-دارند   گفتگو با دكتر محمد باقر صابری زفرقندی،  عضو گروه...

ورود به سایت