شنبه 1403/02/1 08:28
شماره :
1744
ایران در حلقه مدیریت نهاد جهانی پیشگیری از پوکی استخوان:

دکتر لاریجانی عضو هیات مدیره بنیاد بین المللی پوکی استخوان شد

دکتر باقرلاریجانی عضو پیوسته‌ فرهنگستان‌ علوم ‌پزشکی و رئیس مرکز تحقیقات غدد پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به نمایندگی از منطقه خاورمیانه به‌عنوان عضو هیات مدیره بنیاد بین المللی پوکی استخوان معرفی شد.
به گزارش روابط عمومی و امور‌بین‌الملل، با صدور نامه ای از سوی دکتر سایپروس کوپر رئیس بنیاد بین المللی پوکی استخوان (IOF)، دکتر باقر لاریجانی استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران در جایگاه عضو بورد بنیاد بین‌المللی پوکی استخوان نقش آفرینی خواهد کرد. گفتنی‌است؛ بنیاد بین المللی پوکی استخوان که در سال 1998 در سوییس تاسیس شد یک بنیاد غیرانتفاعی و غیردولتی است که در زمینه مبارزه با استئوپروز و عوارض ناشی از آن فعالیت می‌کند. این بنیاد در همکاری با انجمن های ملی و منطقه‌ای تلاش‌های هماهنگی را جهت ارتقای سطح آگاهی و نگرش در خصوص بیماری استئوپروز، افزایش آگاهی عمومی در خصوص این بیماری و حمایت از بیماران مبتلا به پوکی استخوان در جهان انجام می دهد.

پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و انجمن استئوپروز ایران دو مرکز ایرانی عضو این بنیاد بین‌المللی هستند. هیئت مدیره بنیاد بین المللی استئوپروز متشکل از چهار نماینده از هریک از شش منطقه جهان می‌باشد. اعضای بورد این نهاد بین المللی از طریق رای گیری اعضای کمیته مشاوران علمی (CSA) و انجمن‌های ملی(CNS) که دارای حق رای هستند، انتخاب می‌شوند. اعضای هیئت مدیره برای یک دوره چهار ساله قابل تمدید انتخاب می‌شوند و دو بار در سال تشکیل جلسه می دهند.

پوکی استخوان یک بیماری خاموش است که باعث ضعف و شکنندگی استخوان‌ها می‌شود. این بیماری علائم واضحی ندارد و افراد دیر مطلع می‌شوند که این اختلال را دارند. در سراسر جهان، از هر 3 زن یک نفر و از هر 5 مرد یک نفر 50 سال به بالا دچار اختلالات پوکی استخوان می‌شوند. شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان می‌‌تواند تهدیدکننده زندگی و عامل اصلی درد و ناتوانی طولانی‌مدت باشد. پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم طی سالیان گذشته همکاری نزدیکی با بنیاد بین المللی پوکی استخوان (IOF) در زمینه ارتقا و ترویج برنامه‌های آموزش عمومی در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان استئوپروز از طریق عضویت در شورای مشورتی منطقه ای (RAC)، کمیته مشاوران علمی (CSA) و کمیته انجمن های ملی(CNS) داشته است. 

X