دوشنبه 1403/02/3 09:51
شماره :
1747
ارزش های پزشکی و معنوی دفاع مقدس

تیم رفع آلودگی

[ → کمیته سلامت و دفاع مقدس ]

[ →  رزمندگان    ]

رسول بختیاری- بیمارستان صحرایی امام علی(ع)-سال 1366


اشاره

گروه پزشکی در دفاع مقدس، هنگام مراقبت و درمان مجروحان جنگ، متوجه حالات خاص روحی و معنوی آن ها می شد. (این مورد به شرح حال یکی از همکلاسی های پزشک در خط مقدم جبهه می پردازیم).

قهرمانانی که در فضای پر از درد و نا امیدی و مشاهده مرگ دوستان و احساس نزدیکی خود به مرگ، همچنان بدون استرس و در آرامش بودند.این موارد با توجه به واقعی و خالص بودن،می تواند نقطه شروعی جهت انتقال ارزش های معنوی باشد.

در مجموعه " ارزش های پزشکی و معنوی دفاع مقدس" هر بار به شرح یک مورد پرداخته و لینک مربوط به فضای مجازی جهت مشاهده ویدئو کلیپ مربوطه در اختیار قرار خواهد گرفت.

هر مورد همچون  " نشانی"  مسیری است که ما را به سمت خداوند متوجه می کند.


مورد 38 : تیم رفع آلودگی

38

1 لینک ویدئو-->: تیم رفع آلودگی 1


باآنکه عملیات کربلای 5 به اتمام رسیده بود ولی هنوز منطقه توسط عراق بمباران می‌شد. حدود ظهر روز 21 فروردین 1366 در بیمارستان صحرایی علی‌بن‌ابیطالب(ع) شاهد ورود مجروحی در حالت نیمه هوشیار بودم. در پرونده او نوشته شده بود که ابتدا در اورژانسی در منطقه شلمچه در حالت اغما و شوک شدید پذیرش‌شده و پس از درمان‌های اولیه به این بیمارستان اعزام شده است.

38

 

1 لینک ویدئو-->: تیم رفع آلودگی 2


از مجروحیت آقای بختیاری 27 سال گذشت تا اینکه موفق شدم نشانی مجروح را در ورامین پیدا کنم. ایشان مجروح شدن خود را این‌گونه توضیح داد:

در منطقه عملیات کربلای 5 در شلمچه، مسئول تیم رفع ‌آلودگی و خنثی‌سازی بمب‌های شیمیایی بودم و ماشین‌های رفع آلودگیِ محلول‌پاش داشتیم. آن روز صبح جهت گشت با بچه‌ها به منطقه رفتم و منطقه مرتب گلوله‌باران و بمباران می‌شد. . .

X