شنبه 1403/02/1 09:57
شماره :
1745
در نشست شورای آینده‌نگاری، نظریه‌پردازی و رصد کلان سلامت مطرح شد:

افزایش تعداد دندان‌پزشکان، بهبود شاخص‌های دهان و دندان را در پی ندارد

شورای آینده‌نگاری، نظریه‌پردازی و رصد کلان سلامت ضمن بررسی چالش‌ها و راهبرد‌‌های حوزه دندان‌پزشکی؛ افزایش ظرفیت آموزش دندان‌پزشکی بهبود شاخص‌های دهان و دندان را در پی ندارد.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل، در صد و بیست وهشتمین نشست شورای آینده‌نگاری، نظریه‌پردازی و رصد کلان سلامت که با حضور دکتر سیدحسن امامی رضوی رئیس نشست، دکتر محسن شیرازی رئیس گروه دندان‌پزشکی فرهنگستان و جمعی از مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اعضای گروه دندان‌پزشکی همزمان به‌صورت حضوری و مجازی پنج‌شنبه 30 فروردین‌ماه 1403 در فرهنگستان برگزار شد، به موضوع " چالش‌ها و راهبرد‌های موجود در پذیرش و آموزش دانشجویان و جذب و ماندگاری اعضای هیات‌علمی دندان‌پزشکی" پرداخته شد. در این نشست؛ دکتر محمد‌جواد خرازی فرد عضو گروه دندان‌پزشکی فرهنگستان علوم پزشکی و دبیر کمیته اعتبار‌بخشی برنامه‌ای دانشکده‌های دندان‌پزشکی کشور به بررسی مسائل و چالش‌های حوزه دندان‌پزشکی پرداخت و تاکید کرد: افزایش ظرفیت دندان‌پزشکان، بهبود شاخص‌های دهان و دندان را در پی ندارد .دکتر خرازی اظهار داشت: افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو به‌شدت تاثیر مخربی در پی خواهد داشت و هنوز دانشکده‌های دندان‌پزشکی در شوک افزایش ظرفیت دوره‌های قبل است و این موضوع باعث کاهش انگیزه در دانشجویان و پایین آمدن سطح سواد و توانایی قبول شدگان این رشته می شود و یک بحران را به‌ دنبال خواهد داشت و باعث تقاضاهای القایی در آینده خواهد شد. وی گفت: یک دندان‌پزشک توانمند باید مهارت‌های برقراری ارتباط، تعهد حرفه‌ای، پیشرفت فردی و فراگیری مستمر، ارتقای سلامت و پیشگیری، مهارت‌های بالینی و دستیابی به توانمندی‌های مورد انتظار را دارا باشد. دکتر خرازی خاطرنشان کرد: مطالعه‌ای با حمایت فرهنگستان‌ علوم پزشکی کشور انجام شد که در آن، میزان دستیابی به 42 توانمندی اصلی بالینی در بین دانش‌آموختگان دانشکده‌های پزشکی کشور بررسی شد. عضو کمیته بازنگری برنامه آموزش دندان‌پزشکی عمومی و تخصصی به چالش‌های مهم در آموزش دندان‌پزشکی اشاره کرد و گفت: کمبود شدید هیات علمی، عدم ماندگاری و عدم تمایل متعهدین، افزایش فضاهای آموزشی، تخصیص نامناسب نیروی متعهد خدمت ضریب K به دانشگاه‌ها، پذیرش و به‌کارگیری متخصصان متعهد خدمت بومی، کمبود شدید فضا و امکانات و بودجه‌های آموزشی، کمبود بیمار آموزشی، ایده‌آل نبودن محتوای آموزشی و اجرای آن  و ...... از جمله چالش‌های مهم رشته دندان‌پزشکی است. دکتر خرازی ادامه داد: متاسفانه کمتر از 30 درصد فارغ‌التحصیلان دندان‌پزشکی به شبکه بهداشت وارد می‌شوند. وی خاطرنشان کرد: مهم‌تر از تامین نیروی انسانی مناسب؛ فراهم آوردن بستر برخورداری عموم مردم از خدمات دندانپزشکی مخصوصاً با استفاده از پوشش مناسب بیمه‌ها، تجهیز مراکز خدمات درمانی دولتی و دانشکده‌های دندان‌پزشکی و نیز تامین هیات‌ علمی مناسب است.

دیگر سخنران این نشست؛ دکترعباسعلی خادمی دندان‌پزشک و عضو گروه دندان‌پزشکی فرهنگستان نیز به راهکار‌های جذب و ماندگاری اعضای‌هیات علمی دانشکده‌های دندان‌پزشکی پرداخت و افزود: پذیرش دانشجویان دندان‌پزشکی ظرف 20 سال 3 برابر شده است با وجود آنکه کمبود هیات علمی در دانشکده‌های دندان‌پزشکی 40 درصد تخمین زده شده است. وی در این نشست به مشکلات دانشکده‌های دندان‌پزشکی، مشکلات اعضای هیات‌علمی، عوامل منجر به کمبود عضو هیات‌علمی و راهکارهای پیشنهادی، تجارب موفق جذب هیات‌علمی در کشور‌های دیگر اشاره کرد.

همچنین دکتر رضا یزدانی دبیر شورای آموزش دندان پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت به فعالیت‌های صورت‌گرفته در این حوزه اشاره کرد و گفت: کارهای مثبتی همچون افزایش تجهیزات و مواد مصرفی را آغاز کرده‌ایم و آئین‌نامه دانشجویان بین‌المللی نیز در حال طراحی است و با همکاری وزارت بهداشت 10 درصد سقف تعرفه‌ها افزایش یافته است و ما باید بیشترین بودجه را صرف " پیشگیری" کنیم. در ادامه دکتر محمدعلی محققی معاون علمی فرهنگستان گفت: بدون تردید، مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موضوع در حوزه دندانپزشکی، ارائه آموزش و پژوهش، بهداشت و درمان و توان‌‌بخشی حوزه دندان‌پزشکی با التزام به ارزش‌های اسلامی و انسانی است که بند اول سیاست‌های کلی سلامت است و ناتوانی و ضعف‌های ما در حوزه سلامت ریشه در بی توجهی به این اصل تحول آفرین و ضروری است و یک بعد این موضوع، بعد فرهنگی است و مسئولان باید مفاهیم فرهنگی را در حوزه فرهنگ‌سازی درک کنند.

دکتر محققی با تاکید بر ضرورت‌های فرهنگی گفت: مدیران و برنامه‌ریزان حوزه سلامت باید به توجه به اهمیت مسئولیت خود، تعالیم فرهنگی را دریافت کنند. معاون علمی فرهنگستان اذعان داشت: از دیدگاه فرهنگستان‌علوم پزشکی، مهم‌ترین راهبردی که موجب اصلاح و تحول و ارتقاء در نظام سلامت می‌شود "آموزش" است و اصلاح روند کنونی از" آموزش" آغاز می‌شود. پیشنهاد فرهنگستان علوم‌پزشکی این است که اجرای همه‌جانبه سیاست‌های کلی سلامت برای آموزش و اصلاح است و در بند 9 نیز به وضوح به وظایف حوزه دندان‌پزشکی پرداخته است. دکتر محققی بیان داشت: در فرهنگستان یک مجموعه از فعالیت‌های حوزه سلامت بعد از 45 سال در نظام جمهوری اسلامی ایران تنظیم و به مسئولان منعکس خواهد شد. معاون علمی فرهنگستان گفت: برای تنظیم راهبردهای بحث در حوزه دندان‌پزشکی، وضع موجود بر اساس شاخص‌ها بررسی و پیشنهادات برای رسیدن از وضع موجود به وضع مطلوب بررسی خواهد شد.

در این نشست دکتر علیرضا بهفر قائم مقام شبکه سلامت صدا و سیما نیز با مهم خواندن بحث فرهنگ‌سازی در سطح جامعه گفت: تجربه در کشور‌های پیشرفته نشان داده است تولید محصولات رسانه‌ای یکی از راهکار‌های مهم ارتقا سلامت مردم در بحث پیشگیری است و ما در صدا و سیما آمادگی خود را در این زمینه اعلام می‌کنیم. گفتنی‌ است در پایان دکتر محسن شیرازی ضمن تشکر از بحث‌های ارائه شده به جمع بندی موضوعات مطروحه پرداخت و مقرر شد برای جمع‌بندی نهایی چالش‌ها و  راهکارهای حوزه دندا‌پزشکی جلسه دیگری نیز تشکیل شود.

X