همزمان با سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر:

رونمایی از زندگی ابدی کتابی با پیوست اینترنتی از میراث پزشکی و معنوی دفاع مقدس

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل؛ کتاب دیجیتال " زندگی ابدی" همزمان با سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر صبح امروز سوم خرداد 1403 در نشست مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی با حضور دکتر سیدعلیرضا مرندی رئیس این نهاد رونمایی شد.

دکتر عباس فروتن عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، کتاب زندگی ابدی را بر اساس ویدئوهای به یادگار مانده از خصوصیات رزمندگان در دفاع مقدس به عنوان سندی از ارزش های پزشکی و معنوی حاکم بر آن دوران گردآوری نموده و به رشته تحریر درآورده است. در این کتاب علاوه بر خلاصه داستان و شرح مختصری که از هر کلیپ مرتبط آمده است؛ خوانندگان می‌توانند همزمان با مطالعه شرح حال؛ با اسکن رمزینه پاسخ سریع هر مطلب (QR Code) که در کنار آن مطلب به عنوان نشانی اینترنتی چاپ شده است، کلیپ آن را نیز مشاهده کنند. بسیاری از حالات موجود در چهره و صدای جانباز و نیز شرایط خاص محیطی ، فقط با مشاهده قابل درک است. نویسنده در این کتاب به داستان‌هایی از دفاع مقدس اشاره می‌کند که با آنها مستقیماً برخورد داشته است. همچنین مواردی نیز در کتاب وجود دارد که بر زندگی نویسنده تاثیر داشته و بعداً گردآوری و به مجموعه اضافه شده است. مستندات اینترنتی این کتاب همچون کتاب پیشین این نویسنده با نام "نشانی" در آپارات بارگذاری شده است. 

مستندات تصویری بارگذاری شده کتاب در اینترنت در موارد مربوط به ابتدای جنگ با کمک سیمای اهواز و واحد خبر تهران تهیه شده که در آن زمان در عملیات حاضر می‌شدند. از سال ۱۳۶۴ و پس از آن که مولف خود بیشتر دست به دوربین شد، مستندات عکاسی و تصویربرداری بیشتری گردآوری شد. عنوان کتاب "زندگی ابدی" اشاره‌ای به زندگی ۴۰ شهید و جانباز دفاع مقدس دارد و از روایتی در فصل پنجم کتاب گرفته شده است. نویسنده به منظور آشنایی بیشتر با جانباز و خانواده وی، به محل سکونت او سفر کرده و شرح حال را تکمیل نموده که تا سال 1402 این کار ادامه داشته است.

کلیپ ها بطور متوسط 4 دقیقه است و جمع زمان محتوای اینترنتی قابل دسترسی به کمک رمزینه‌های منتشرشده در بخش‌های اصلی این کتاب (QR Code) به 110 دقیقه مستندات تصویری می‌رسد. کلیپ‌های ارزشمند و ویژه‌ای که جنبه‌های آموزشی و تخصصی دارد نیز در بخش ضمیمه کتاب آمده است که شامل سه بیمارستان صحرایی در دفاع مقدس سال‌های 1364 و 1365، آموزش دفاع شیمیایی برای رزمندگان و سایر مواردی است که در زمان جنگ تهیه شده و جمع آنها به 280 دقیقه می‌رسد. این برنامه‌های آموزشی از نظر آشنایی دانشجویان با بخشی از تاریخ پزشکی کشورمان بسیار مفید است. نسخه رونمایی شده از کتاب زندگی ابدی که در ۲۰۰ صفحه توسط انتشارات فرهنگستان علوم پزشکی در بهار سال ۱۴۰۳ به چاپ رسیده، در مراسم سوم خرداد 1403 سالروز آزادسازی خرمشهر به جامعه فرهنگی کشورمان معرفی شد.

پرکاربردها

بیانیه مجمع عمومی خرداد 1403 فرهنگستان علوم پزشکی:
نامه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی به سرپرست ریاست جمهوری:
دبیر فرهنگستان علوم پزشکی کشور :
در جلسه گروه حکمت، طب سنتی و طب دوران تمدن اسلام و ایران مطرح شد:

اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها

بیانیه مجمع عمومی خرداد 1403 فرهنگستان علوم پزشکی:
نامه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی به سرپرست ریاست جمهوری:
دبیر فرهنگستان علوم پزشکی کشور :
در جلسه گروه حکمت، طب سنتی و طب دوران تمدن اسلام و ایران مطرح شد:

بنرها

 

X