سه شنبه 1403/01/21 07:05
شماره :
1737
در آستانه فرارسیدن عید سعید فطر:

آرزو می‌کنیم هِلال عید را در افق بندگی به چشم دل رویت کنید

جهان بر ابرویِ عید از هِلال وَسمه کشید ؛ هِلال عید در ابرویِ یار باید دید (غزلیات حافظ)

با فرارسیدن روز نخست از ماه شوال سال 1445 هجری قمری؛ نوبت به عید فطر یا عید اضحی موسم شادمانی بندگان از توفیق به‌جای آوردن طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان به قدر بضاعت خویش فرا می‌رسد. گرامیداشت عید بندگی هم سنتّی نیکو نزد مسلمانان جهان برای ابراز همدلی و وحدت است و هم آن گونه که حافظ به زیبایی بدان اشاره کرده است فرصتی برای تامل در باره مفهوم عید نزد تک تک ماست. مفهومی که در اشاره به فلسفه آیین نماز عید فطر و تکبیر و ستایش خداوند در این مراسم در کلام الهی در سوره بقره آیه 185 موردتاکید قرار گرفته است. سبب اصلی برای شادمانی و برگزاری مراسم عید و سپاس از خداوند بهره‌مندی از هدایت خداوند در ماه مبارک رمضان و رهنمون شدن به سوی حیات طیبه‌ای است که مومنان به سویش راه می‌جویند:

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَن كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُواْ اللّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ ﴿185﴾

ماه رمضان، كه در آن براى راهنمايى مردم و بيان راه روشن هدايت و جدا ساختن حق از باطل، قرآن نازل شده است. پس هر كس كه اين ماه را دريابد، بايد كه در آن روزه بدارد. و هر كس كه بيمار يا در سفر باشد، به همان تعداد از روزهاى ديگر. خدا براى شما خواستار آسايش است نه سختى و تا آن شمار را كامل سازيد. و خدا را بدان سبب كه راهنماييتان كرده است به بزرگى ياد كنيد و سپاس گوييد.

روابط عمومی و امور بین‌الملل فرهنگستان علوم پزشکی ضمن تبریک فرارسیدن عید سعید فطر به همه مسلمانان جهان دستیابی به سلامتی جامع و کامل از تندرستی تا سلامت معنوی و آرامش قلبی را برای همه مردم عزیز کشورمان و دیگر مسلمانان آرزو می‌کند. 

X